Potrzeby skóry, Twarz

JAK PRZYWRÓCIĆ MŁODZIEŃCZY BLASK TWARZY.

Potrzeby skóry, Twarz

JAK PRZYWRÓCIĆ MŁODZIEŃCZY BLASK TWARZY.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć dbać o zdrowie swojej skóry. Im wcześniej zaczniesz, tym później się zestarzejesz.

Już między 25 a 30 rokiem życia na skórze pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Są one spowodowane przez różne czynniki, na przykład problemy z mikrokrążeniem. Główną funkcją mikrokrążenia jest transport tlenu i składników odżywczych. Jeśli naczynia tracą swoją elastyczność i rozszerzają się, jak to ma miejsce w przypadku starzenia się, krew płynie wolniej, a komórki zmniejszają produkcję kolagenu i elastyny. Proces ten jest nieuchronny. Jednak nasza wiedza o nim daje nam przewagę: jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy działać, możemy mu zapobiec lub przynajmniej spowolnić jego skutki.

1) Pozbądź się złych nawyków.

Starzenie się jest procesem powolnym, ale bywa przyspieszane przez czynniki zewnętrzne. Jednym z takich czynników jest zanieczyszczenie powietrza: drobny pył tworzy szarą powłokę na skórze i utrudnia jej oddychanie. Jeśli mieszkasz w mieście, problem ten nie jest łatwy do rozwiązania. Jednak nie wszystkie czynniki powodujące starzenie się są nieuniknione, a wiele z nich zależy od nas samych i naszych złych nawyków. Jeśli chcesz na długo zachować młodzieńczy blask twarzy, przede wszystkim musisz rozprawić się z własnymi słabościami.

Ogranicz spożycie alkoholu.

Alkohol jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, powoduje odwodnienie i utrudnia produkcję wazopresyny, hormonu, który pomaga nam w reabsorpcji wody. Zmniejsza również produkcję w wątrobie witaminy A, silnego antyutleniacza, który wspomaga wymianę komórek. Powinniśmy zatem starać się pić jak najmniej alkoholu, ograniczając spożycie wina czy piwa.

Unikaj nadmiernego ciepła.

Letnie słońce jest prawdziwym wrogiem skóry, i to nie tylko ze względu na promieniowanie UV. Jego ciepło jest silnym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, a oprócz osłabienia mikrokrążenia może powodować nieestetyczne zaczerwienienia i pękanie naczynek. Zimą natomiast należy uważać na gorącą wodę i kaloryfery.

Śpij więcej.

Gdy źle lub zbyt mało śpimy, zaburzamy równowagę rytmu dobowego, co wpływa na naszą skórę, która staje się matowa i pozbawiona blasku. Skracając sen, uniemożliwiamy organizmowi produkcję kolagenu (to podczas snu fibroblasty są najbardziej aktywne). Utrudniamy również odnowę komórek: nasz organizm nie radzi sobie z usunięciem zbędnych metabolitów nagromadzonych w ciągu dnia, a te powodują, że nasza skóra wygląda matowo. Dlatego właśnie kremy przeciwzmarszczkowe powinny być nakładane przed snem: w nocy skóra szybciej wchłania przeciwutleniacze, sprawiając, że są bardziej dostępne.

Więcej się ruszaj.

Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te aerobowe i niezbyt intensywne, są bardzo korzystne dla skóry. Zwłaszcza, gdy wracasz do równowagi po szczególnie drastycznej diecie odchudzającej, podczas której Twoja skóra mogła stracić napięcie i elastyczność. W lecie najlepsze ćwiczenie jest również najprzyjemniejsze: pływanie.

Pij więcej wody.

Stałe dostarczanie wody jest niezbędne dla skóry ze względu na funkcje, jakie pełni: reguluje temperaturę naszego ciała, transportuje substancje odżywcze do komórek nabłonka i skóry właściwej, zwiększa elastyczność, napięcie i odporność skóry. Z tego powodu powinniśmy dużo pić, szczególnie w gorących miesiącach, kiedy istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia. Zacznij przy śniadaniu, wypijając szklankę ciepłej wody z cytryną: pomoże to pozbyć się toksyn z organizmu.

2) Dostarczaj organizmowi składników do produkcji kolagenu.

Starzenie się skóry spowodowane jest spadkiem produkcji kolagenu w skórze właściwej. Tym bardziej warto go uzupełniać. Przez lata eksperci debatowali nad przydatnością przyjmowania suplementów kolagenowych do budowy i regeneracji macierzy pozakomórkowej: niektórzy twierdzą, że kolagen przyjmowany doustnie ulega rozkładowi na swoje podstawowe składniki – białka i aminokwasy. Bardziej skuteczne jest dostarczenie organizmowi podstawowych elementów potrzebnych do samodzielnej syntezy kolagenu: aminokwasów- wykorzystywanych przez fibroblasty do jego produkcji (przede wszystkim glicyny, proliny i lizyny) oraz innych cennych składników odżywczych. Oto lista najważniejszych z nich:

  • Glicyna: jest syntetyzowana z choliny (rodzaj witaminy B występującej w pokarmach takich jak krewetki, jajka, przegrzebki i kurczak), treoniny i seryny.
  • Prolina: występuje w białkach jaj, soi i kapuście.
  • Lizyna: niezbędny aminokwas znajdujący się we wszystkich pokarmach zawierających białka: mięsie, rybach, serach, owocach, roślinach strączkowych, pochodnych mleka.
  • Antocyjany: występują w jeżynach, borówkach, wiśniach i malinach.
  • Miedź: ważny mikroelement, który zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Występuje głównie w orzechach włoskich.
  • Cynk: znajduje się w łososiu, zielonej fasolce sojowej, orzechach włoskich i jogurcie greckim.
  • Witamina A lub beta-karoten: jej duże ilości występują w batatach (tych czerwonawych), żółtej papryce (która również ma dużo witaminy C) i warzywach liściastych.
  • Witamina C: (owoce cytrusowe, papryka) pomaga w syntezie kolagenu.
  • Tauryna i kwas liponowy: pomagają naprawić uszkodzone włókna kolagenowe, występują w czosnku.

3) Stosuj peeling twarzy i maskę rozjaśniającą

Peeling twarzy to bardzo prosty sposób, aby przywrócić skórze blask. Usuwając martwe komórki i pozostałości makijażu, przywraca koloryt naskórka i pozwala mu oddychać. Wykonuj go nie częściej niż raz na dziesięć dni, aby zapobiec utracie naturalnej ochrony skóry. Peeling można łatwo przygotować w domu, a chyba najbardziej znany jest ten z miodu i cukru trzcinowego. Nakładaj go delikatnie wmasowując w skórę, a następnie zmyj wodą.

Jeśli chcesz przygotować naturalną maseczkę regenerującą, wystarczy, że zmieszasz jajko z dwiema łyżkami wody różanej i dwiema łyżkami gliceryny (ta ostatnia pomaga nawilżyć skórę). Pozostaw na skórze twarzy na 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

4) Ćwicz mięśnie twarzy

Innym praktycznym sposobem na przywrócenie napięcia i blasku skórze, który możesz zastosować na własną rękę, jest gimnastyka twarzy. Jest ona również nazywana „jogą twarzy” i obejmuje serię ćwiczeń ( podobnie jak ćwiczenia na resztę ciała, wykonywane na siłowni), które mają na celu ujędrnienie mięśni.

Poprzez napinanie poszczególnych mięśni twarzy, każdy z nich jest stymulowany w celu odzyskania siły i elastyczności, co neutralizuje niedoskonałości, które powstały w wyniku jego rozluźnienia (np. zmarszczki i utrata konturu twarzy). Gimnastyka twarzy ma działanie korekcyjne, ale jeśli jest praktykowana przed 25 rokiem życia może pełnić również ważną funkcję profilaktyczną. Oczywiście wyniki osiąga się tylko dzięki systematyczności i zaangażowaniu. Jeśli będziesz ćwiczyć dwadzieścia minut dziennie (na przykład dziesięć minut rano i dziesięć wieczorem), Twoja skóra stanie się wyraźnie bardziej napięta i świetlista już po dwóch tygodniach.

5) Stosuj produkty do pielęgnacji skóry o właściwościach antyoksydacyjnych

W momentach szczególnego stresu dla skóry, spowodowanego zwiększoną ekspozycją na promienie UV lub długotrwałym leczeniem niektórymi lekami, ważne jest stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Krem VISCODERM®, dzięki zawartości suchego wyciągu z kory sosny PYCNOGENOL®, może redukować uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki w sytuacji zmiany stanu skóry, na przykład naturalnego następstwa pikotażu bioregeneracyjnego lub zabiegu dermoestetycznego z użyciem wypełniaczy. Krem ten ma również właściwości nawilżające i łagodzące, dzięki czemu twarz wygląda na gładką i wypoczętą.

Alternatywnym preparatem z linii Viscoderm jest doustny suplement VISCODERM® Pearls, który zawiera również hydrolizowany kolagen, wspomagający syntezę macierzy pozakomórkowej.

Piękno od zawsze stanowiło wyścig z czasem. Obecnie jednak, dzięki postępowi wiedzy i technologii dermoestetycznych, uzyskaliśmy pewną przewagę nad naszym przeciwnikiem. Jesteśmy o krok do przodu.