Potrzeby skóry, Przeciwdziałanie starzeniu

OCZY SĄ ZWIERCIADŁEM DUSZY, ALE TAKŻE MŁODOŚCI. NIE POZWÓL IM SIĘ ZESTARZEĆ.

Potrzeby skóry, Przeciwdziałanie starzeniu

OCZY SĄ ZWIERCIADŁEM DUSZY, ALE TAKŻE MŁODOŚCI. NIE POZWÓL IM SIĘ ZESTARZEĆ.

Okolice oczu to obszar twarzy, który starzeje się najszybciej. Jeśli chcesz zachować młody wygląd, zacznij o nie dbać od najmłodszych lat.

Istnieje takie powiedzenie:” W wieku 20 lat mamy twarz, jaką dała nam natura; w wieku 50 lat mamy twarz, na jaką zasłużyliśmy”. Podtekst jest jasny: młodość to waluta, którą możemy szybko roztrwonić lub czerpać z niej długofalowe korzyści – wszystko zależy od naszych wyborów. A nie ma nic cenniejszego niż młodzieńczy wygląd oczu.

W jaki sposób starzeją się okolice oczu?

Jeśli nie dbamy odpowiednio o skórę wokół oczu, pierwsze linie mimiczne zaczynają się pojawiać już około 25 roku życia: nie przejmujemy się nimi jednak, ponieważ nadają one naszej twarzy pogodny, intrygujący wygląd. Zanim skończymy 40-tkę, linie te, które w międzyczasie zamieniły się w małe bruzdy, nie wyrażają już pogodnego usposobienia, ale mogą sprawiać wrażenie zmęczenia i znużenia. Po 50-tce zmarszczki wokół oczy pogłębiają się.

Jakie są przyczyny? Obszar wokół oczu to najdelikatniejsza, a zarazem najbardziej narażona na zmiany okolica. Cienka skóra, prawie pozbawiona tkanki tłuszczowej, cierpi w wyniku ciągłego mrugania powiekami, nieustannych ruchów mimicznych twarzy, a nawet pocierania dłońmi. Ekspozycja na światło słoneczne, zła dieta, palenie papierosów i predyspozycje genetyczne dopełniają reszty.

Pojawiają się niedoskonałości.

Zmiany w okolicach oczu mają różne cechy, ale wspólną przyczynę: proces starzenia się. Oto najczęstsze z nich.

Zmarszczki w kącikach zewnętrznych oczu. Są to zmarszczki mimiczne, rozchodzące się promieniście od kącika oka, znane lepiej jako kurze łapki. Często pojawiają się one jako pierwsze, już około 25 roku życia. Skóra w zewnętrznym kąciku oka, która jest cienka i uboga w gruczoły łojowe, łatwo się odwadnia i szybko ulega procesom starzenia: w starszym wieku jej kostna podpora ulega reabsorpcji, mięśnie się rozluźniają, a tkanka tłuszczowa ulega redukcji. Wtedy zmarszczki mimiczne ulegają uwypukleniu i stają się małymi, trwałymi bruzdami.

Zmarszczki między brwiami. Tak zwana „lwia zmarszczka” powstaje, gdy marszczymy brwi (z powodu zmartwienia, lub bardzo często u krótkowidzów, którzy mrużą oczy, aby skupić wzrok). Ciągłe powtarzanie tego ruchu uwypukla zmarszczki między brwiami, a z upływem lat utrwalają się.

Worki pod oczami. Powstają one z wiekiem, gdy tkanki i mięśnie okolicy oczu ulegają osłabieniu, a w konsekwencji skóra zaczyna opadać. Prowadzi to do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obszarze pod oczami, co skutkuje workowatym, obwisłym wyglądem skóry.

Opadające powieki i brwi. Są to dwa bliźniacze zjawiska związane z wiekiem. Pierwsze z nich, technicznie znane jako zwiotczenie powiek, jest spowodowane utratą napięcia skóry pomiędzy brwiami a rzęsami.

Opadanie brwi, czy też zwiotczenie mięśnia brwiowego, jest powiązane ze zwiotczeniem powiek, a kombinacja tych dwóch zjawisk wspólnie odpowiada za opadanie zewnętrznej okolicy oka Zwisające brwi mogą nam nadać smutny wygląd i dodać lat.

Pierwsza linia obrony: nawyki zapobiegające starzeniu się skóry.

Jak przekonują dermatolodzy i chirurdzy estetyczni, sekret wiecznej młodości tkwi w dbałości o wygląd już od najmłodszych lat. Oto kilka dobrych praktyk, które warto stosować od 25 roku życia. Potraktuj je jako polisę ubezpieczeniową, którą warto wykupić: tanią, niewymagającą i bardzo skuteczną.

Prawidłowo oczyszczaj skórę. To pierwsza zasada zachowania młodej skóry: codziennie wieczorem myj skórę twarzy i zmywaj makijaż. W ciągu dnia na naskórku odkładają się różnego rodzaju zanieczyszczenia: martwe komórki, bakterie, drobny pył. Jeśli nie pozbędziesz się ich przed snem, utrudnią one skórze regenerację w ciągu nocy.

Stosuj ochronę przeciwsłoneczną. Mówiliśmy już wiele o zagrożeniach związanych z promieniowaniem słonecznym, zarówno w lecie, jak i w zimie. Jeśli Twoja skóra jest jasna, ryzyko fotostarzenia jest bardzo wysokie, co oznacza, że powinnaś w lecie stosować krem z filtrem SPF 50, a w zimie co najmniej SPF 30. Nie zapomnij też o ochronie oczu: kiedy przebywasz na słońcu, zawsze noś ciemne okulary.

Rzuć palenie. Obecnie wiemy, że palenie powoduje ogólne niedotlenienie organizmu. Tytoń stanowi jednak również konkretne zagrożenie dla okolic oczu. Dym papierosowy powoduje, że stale mrużymy oczy. Dlatego u młodych palaczy często wcześnie pojawiają się kurze łapki.

Stosuj zbilansowaną dietę. Zrezygnuj z alkoholu i cukrów rafinowanych, jedz więcej pomarańczy, roślin strączkowych i zielonych owoców – są one silnymi przeciwutleniaczami i pomagają chronić barierę ochronną skóry. Nie zapominaj też o produktach, które chronią i wyostrzają wzrok: borówkach, granatach i marchewce.

Druga linia obrony: kosmetyki przeciwstarzeniowe.

Oto drugi prosty i skuteczny krok w walce ze starzeniem się skóry: stosuj przynajmniej jeden produkt zapobiegający starzeniu i upewnij się, że odpowiednio go nakładasz.

Wybierz odpowiednie produkty. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów produktów przeciwstarzeniowych, które zawierają różne substancje lub mieszanki składników aktywnych zapobiegających starzeniu się skóry. Spośród tych produktów polecamy krem Viscoderm®, zawierający witaminę E, kwas foliowy oraz Pycnogenol® – ekstrakt z sosny morskiej, który wykazuje wysoką skuteczność w walce z wolnymi rodnikami. Doskonałym pomysłem jest również zastosowanie maseczki na okolice oczu, np. Viscoderm® Hydrogel Patch, która stopniowo uwalnia składniki aktywne.

Prawidłowo nakładaj produkty kosmetyczne. Aby kremy przeciwzmarszczkowe dawały najlepsze rezultaty, nakładaj je codziennie rano ruchami od wewnętrznego kącika oka do zewnątrz. Nie wcieraj, ale delikatnie wklepuj produkt, co ułatwi jego wchłanianie a jednocześnie zapewni drenaż skóry.

Pielęgnację skóry zakończ rozciąganiem mięśni twarzy. Kiedy produkt zostanie całkowicie wchłonięty, wykonaj krótki stretching twarzy, który pomoże rozciągnąć mięsień okrężny oka, zmniejszając w ten sposób napięcie, które jest przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych.

Bardzo proste ćwiczenie. Połóż palce środkowe i serdeczne obu dłoni obok lewego oka, powyżej kurzych łapek, tak aby palce były zwrócone do siebie. Prawą ręką pociągnij włókna mięśniowe do góry, a lewą do dołu. Przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie powtórz czynność ze zmarszczkami prawego oka.

Trzecia linia obrony: medycyna estetyczna.

Kiedy zmarszczki wokół oczu zamieniają się w głębokie bruzdy, można rozważyć skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Wśród najpopularniejszych zabiegów na tę okolicę szczególnie wskazane są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. W ten sposób medycyna estetyczna pomaga w zwalczaniu niedoskonałości tej części twarzy.

Kurze łapki i zmarszczki między brwiami. Ponieważ zmarszczki te powstają w wyniku częstych i intensywnych skurczów mięśni, najskuteczniejsze leczenie polega na połączeniu zastrzyków z kwasu hialuronowego i botuliny.

Działanie tych dwóch substancji wzajemnie się uzupełnia. Pierwsza z nich wypełnia zmarszczki, natomiast druga, poprzez zmniejszenie kurczliwości mięśni, pozwala kwasowi hialuronowemu dłużej pozostać na swoim miejscu – redukcja ruchów mechanicznych uzyskana dzięki iniekcjom toksyny botulinowej spowalnia wchłanianie hialuronianu przez organizm.

Worki pod oczami. Terapie różnią się w zależności od stadium rozwoju zmiany. W przypadku wczesnego rozpoznania predyspozycji danej osoby do powstawania worków pod oczami najskuteczniejszą metodą leczenia zapobiegawczego są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.

W bardziej zaawansowanej fazie konieczne jest zastosowanie minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych. Coraz bardziej popularną techniką jest plastyka przezspojówkowa powiek dolnych. Dzięki nacięciu spojówki usuwany jest nadmiar tłuszczu u źródła problemu, bez powstawania blizn.

Opadanie brwi. W początkowym stadium problemu optymalnym rozwiązaniem są zabiegi kosmetyczne, takie jak uzupełniające iniekcje botuliny i kwasu hialuronowego. Ta pierwsza reguluje napięcie mięśniowe, pozwalając na uniesienie brwi o kilka milimetrów; kwas hialuronowy przywraca natomiast napięcie tkanki skórnej poprzez uniesienie opadniętej brwi.

Jeśli natomiast zwiotczenie jest bardziej wyraźne (może ono nawet utrudniać widzenie), warto pomyśleć o liftingu brwi. Najbardziej odpowiednią procedurą chirurgiczną jest nieablacyjna plastyka powiek. Technika ta skraca i usuwa nadmiar skóry bez naruszania mięśnia oczodołu. Polega ona na usunięciu martwych komórek naskórka powiek poprzez wykonanie malutkich punktów sublimacyjnych (które pozwalają na ich odparowanie).

Niezależnie od zastosowanej terapii lub zabiegu, należy postępować ostrożnie. Okolice oczu są niezwykle delikatne i muszą być powierzone opiece wykwalifikowanych i skrupulatnych specjalistów. Młodzieńczy wygląd, zwłaszcza ten, na który pracujemy dzień po dniu, nie może być dziełem przypadku.