Kości policzkowe, Przeciwdziałanie starzeniu, Twarz

GIMNASTYKA TWARZY: ĆWICZENIA PODNOSZĄCE KOŚCI POLICZKOWE.

Kości policzkowe, Przeciwdziałanie starzeniu, Twarz

GIMNASTYKA TWARZY: ĆWICZENIA PODNOSZĄCE KOŚCI POLICZKOWE.

Kości policzkowe stanowią rusztowanie twarzy. Jeśli utrzymamy je w dobrej kondycji dzięki odpowiednim ćwiczeniom objawy starzenia będą pojawiały się wolniej.

Kiedyś mawiało się, że osoby z wysokimi kośćmi policzkowymi będą długo młode. I dużo w tym racji. Twarze o mocnych, zaokrąglonych kościach policzkowych dłużej opierają się upływowi czasu, ponieważ te naturalne podpory zapobiegają wiotczeniu tkanek. Czasem nie chodzi nawet o wiek – wystarczy nagła utrata wagi, aby policzki straciły jędrność, co pociąga za sobą konsekwencje, których tak się obawiamy: kontur twarzy traci swój kształt, a między nosem a ustami pojawiają się bruzdy.

Jak możemy rozwiązać ten problem? Przez wiele lat uważano, że jedynym skutecznym rozwiązaniem są protezy kości policzkowych. Telewizyjne gwiazdy nadal są tego zdania i co jakiś czas wycofują się z życia publicznego, aby po chwili pojawić się ponownie ze świeżo wyrzeźbionymi kośćmi policzkowymi. Pomijając jednak takie sytuacje, często wynikające raczej z chęci zadowolenia kamer niż oczu, w dzisiejszych czasach dominuje konserwatywna logika – czyli chęć zachowania kości policzkowych takich, jakie dała nam matka natura. Dlatego też coraz częściej wybieramy wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, których dodatkową zaletą jest mniejsza inwazyjność.

Gimnastyka twarzy i automasaż: najbardziej praktyczne rozwiązania.

Opadające policzki to efekt działania kilku czynników, takich jak związana z wiekiem reabsorpcja tkanki kostnej czy zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy. Jedną z głównych przyczyn jest jednak utrata napięcia i elastyczności mięśni jarzmowych. A jak wszyscy wiemy, najskuteczniejszą metodą na przywrócenie siły mięśni jest gimnastyka, najlepiej połączona z ukierunkowanymi masażami.

Ćwiczenia mięśni twarzy: zasady.

Mięśnie jarzmowe znajdują się pomiędzy uchem a górną wargą i dosłownie podtrzymują okolice policzków. Są to bardzo cienkie i delikatne mięśnie, dlatego tak ważne jest, aby ćwiczyć je prawidłowo. Jednocześnie ważne jest, aby czuć, że są one ćwiczone, więc nie należy się bać, kiedy podczas ćwiczeń pojawi się lekka sztywność lub mrowienie.

Ćwiczenia te mogą być wykonywane w dowolnym miejscu i czasie (np. podczas przerw reklamowych w telewizji lub w czasie jazdy samochodem). Jednak, podobnie jak trening na siłowni, wymagają one regularności i zaangażowania, zwłaszcza jeśli chcesz w miarę szybko zobaczyć rezultaty.

Ćwiczenie 1: duże O.

Jest to najczęściej wykonywane ćwiczenie w gimnastyce twarzy, ponieważ oprócz mięśni jarzmowych, stymuluje wszystkie pozostałe 56 mięśni twarzy (jest to typowe ćwiczenie wykonywane przez aktorów przed wyjściem na scenę). Zacznij od opuszczenia barków i wyprostowania pleców (dotyczy to wszystkich ćwiczeń). Otwórz usta jak u dentysty. Podbródek opuść w dół, aż utworzy literę O, następnie zasłoń zęby wargami. Utrzymaj tę pozycję przez 15 sekund. Rozluźnij na kolejne 5 sekund i powtórz ćwiczenie trzy razy.

Jeśli wykonujesz ćwiczenie po raz pierwszy, zrób to przed lustrem i postaraj się zapamiętać prawidłowe ruchy. Później będziesz w stanie powtórzyć je bez problemu w każdej sytuacji. Ponieważ ćwiczenie nie wymaga udziału rąk, możesz je z łatwością wykonywać podczas jazdy samochodem. Nie przejmuj się tym, że przechodnie będą patrzeć na Ciebie nieco zdumieni.

Ćwiczenie 2: duże O z masażem.

Ta sama pozycja co w poprzednim ćwiczeniu. Teraz jednak oprzyj łokcie na stole i ułóż dłonie w kształcie litery V. Na takiej podpórce połóż twarz, dociskając kości policzkowe do podstawy dłoni, a tułów przesuwaj w przód i w tył, jakbyś płakała. Nacisk dłoni i ruch spowoduje masaż w okolicy kości policzkowych.

Pozycja ta nazywana jest również „krzykiem Muncha”, ponieważ ułożenie ust i rąk przypomina ułożenie postaci na słynnym obrazie. Ważne jest, aby ćwiczenie to wykonywać dopiero po co najmniej dwutygodniowym praktykowaniu pierwszego ćwiczenia (duże O): przed masażem mięśnie muszą być już nieco ujędrnione i wytrenowane. Dopiero wtedy możemy zrezygnować z pierwszego ćwiczenia i wykonywać tylko drugie.

Ćwiczenie 3: uśmiech z uniesieniem kości policzkowych.

Nie jest tajemnicą, że jedną z recept na zachowanie młodości jest śmiech. Śmiejąc się, ćwiczymy nasze mięśnie we właściwy sposób: to nie przypadek, że osoby, które śmieją się często, mają młodziej wyglądające twarze”.

Jak wykonywać uśmiech z uniesieniem kości policzkowych? Rozciągnij uśmiech w poziomie i nieco napnij, aż kości policzkowe maksymalnie się podniosą. Jak zwykle, utrzymaj pozycję przez 15 sekund, a następnie rozluźnij twarz na kolejne 5. Powtórz i wykonaj 5 powtórzeń. Aby zorientować się, jak mocno pracują mięśnie, spróbuj dotknąć ich palcem podczas wykonywania ćwiczenia: poczujesz, że są napięte i nabrzmiałe.

Ćwiczenie 4: uśmiech z wciągniętą dolną wargą.

Ta wersja uśmiechu polega na lekkim obniżeniu policzków i przesunięciu dolnej wargi nad zęby, z wepchnięciem jej w kierunku podniebienia. Utrzymaj pozycję, dociskając do maksimum przez 15 sekund, a resztę już znasz.

Ćwiczenie 5: uśmiech z językiem do nosa.

W tym wariancie wystaw język i przesuń go w górę, aby dotknąć czubka nosa.

Kiedy mięśnie jarzmowe nabiorą siły, możesz zwiększyć liczbę powtórzeń. Prawdopodobnie nie będzie to jednak konieczne: jeśli będziesz wykonywać te ćwiczenia regularnie, co najmniej dwa razy dziennie, pierwsze rezultaty zobaczysz już po dwóch tygodniach.