Twarz, Usta

POPRAWA KSZTAŁTU, ZWIĘKSZENIE OBJĘTOŚCI: CO KWAS HIALURONOWY MOŻE ZDZIAŁAĆ DLA UST.

Twarz, Usta

POPRAWA KSZTAŁTU, ZWIĘKSZENIE OBJĘTOŚCI: CO KWAS HIALURONOWY MOŻE ZDZIAŁAĆ DLA UST.

Kwas hialuronowy jest obecnie uznawany za podstawowy preparat w dermoestetyce ust. Ale jaka dokładnie jest jego funkcja?

Wypełnianie kwasem hialuronowym to najbardziej popularny zabieg kosmetyczny na usta, ze względu na jego doskonałe rezultaty. Jednak niewiele kobiet zna dokładnie powody, dla których stosuje się wypełniacz, a przede wszystkim jakie są skutki i możliwe problemy związane z tym zabiegiem.

Jakie są wskazania do korekty kształtu, wypełnienia lub zwiększenia objętości ust?

Najbardziej typowy przypadek wymagający zastrzyków z kwasem hialuronowym to zbyt cienkie usta. Poza tym, że są nieestetyczne, bardzo cienkie wargi z wiekiem mogą zaginać się do wewnątrz jamy ustnej, co utrudnia pełnienie ich funkcji. Inną typową sytuacją jest utrata jędrności ust. Jest to problem zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny, ponieważ w niektórych przypadkach w kącikach ust tworzą się fałdy, które ulegają stanom zapalnym z powodu wilgoci w okolicy jamy ustnej. Może to prowadzić do nadkażenia bakteryjnego i wywołać kątowe zapalenie warg, czyli tzw. zajady.


Czasami wypełniacz jest stosowany po prostu ze względów psychologicznych i estetycznych. Usta pacjentki mogą być idealnie zharmonizowane z jej fizjonomią, ale może ona życzyć sobie, aby były pulchniejsze lub bardziej widoczne, zgodnie z dzisiejszymi standardami piękna.


We wszystkich powyższych przypadkach można zastosować wypełniacze na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego przeznaczone specjalnie do ust. To, co odróżnia te produkty od stosowanych w innych obszarach ciała, to niewielki dodatek środka znieczulającego. Jest on bardzo przydatny, ponieważ wargi są wyjątkowo bogate w zakończenia nerwowe, co sprawia, że zastrzyki w tym obszarze mogą być szczególnie bolesne.

Jak przebiega zabieg na usta? Jakich zasad należy przestrzegać?

Zastrzyki mogą być wykonywane wzdłuż konturu ust (technika korekty konturu) lub w obrębie samej wargi, aby przywrócić jej objętość i wypukłość. Należy jednak przestrzegać ściśle określonych zasad: ilość produktu wstrzykiwanego w wargę powinna być największa wzdłuż linii środkowej, tworząc w tym obszarze wypukłość, i stopniowo zmniejszać się ku brzegom. Ponadto, objętość dolnej wargi powinna być większa niż górnej: w idealnie proporcjonalnych ustach, dolna warga stanowi 2/3 ich objętości, a górna tylko pozostałą jedną trzecią. Wreszcie, co nie mniej ważne, nie należy dopuszczać do punktowej akumulacji produktu.

Czy istnieją jakieś potencjalne skutki uboczne lub przeciwwskazania?

Istotne jest, aby zabieg odbywał się w warunkach gwarantujących najwyższe bezpieczeństwo. Osoba przeprowadzająca zabieg musi doskonale znać anatomię naczyń krwionośnych znajdujących się w tym obszarze skóry właściwej, aby nie dopuścić do powikłań wynikłych z przypadkowego wstrzyknięcia produktu do tętnicy lub żyły. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać wyłącznie z usług specjalistów, a jeśli to możliwe, poprosić o dokumentację fotograficzną poprzednich pacjentów lekarza, który będzie wykonywał zabieg.


Przeciwwskazania natomiast są takie same jak w przypadku wszystkich innych zabiegów z użyciem wypełniaczy: wysokie ryzyko krwawienia, trwające choroby autoimmunologiczne oraz obecność infekcji. Należy też poinformować lekarza o wcześniejszym stosowaniu wypełniaczy niewchłanialnych, takich jak silikon, metakrylany i mikrosfery. W każdym przypadku decyzję o tym, czy i w jaki sposób należy interweniować, podejmuje lekarz wspólnie z pacjentem.