Szyja i dekolt, Twarz

SZYJA I DEKOLT: CODZIENNE ĆWICZENIA UTRZYMUJĄCE JE W FORMIE.

Szyja i dekolt, Twarz

SZYJA I DEKOLT: CODZIENNE ĆWICZENIA UTRZYMUJĄCE JE W FORMIE.

Szyja i dekolt to obszary ciała, na których wcześnie pojawiają się oznaki starzenia. Oto kilka ćwiczeń, które pomogą ujędrnić mięśnie i przywrócić elastyczność skóry w tym delikatnym obszarze.

Poświęciliśmy temu obszarowi wiele artykułów, przypominając o tym, jak szczególnie są one ważne, ponieważ oznaki starzenia pojawiają się na nich wcześniej niż w przypadku innych rejonów ciała.

Wśród metod poprawy wyglądu tego obszaru znajdują się minimalnie inwazyjne rozwiązania, takie jak zabiegi na bazie kwasu hialuronowego. Zawsze też można zapobiegać efektom starzenia, lub je ograniczać, stosując kilka dobrych nawyków.

W tym artykule skupimy się na innym podejściu do leczenia oznak starzenia się skóry w okolicach szyi i dekoltu: ćwiczeniach i automasażach. Są to dwie odrębne, ale uzupełniające się praktyki, podobnie jak odrębne i uzupełniające się są obszary ich działania – mięśnie i skóra.

Sekret tkwi w mięśniu szerokim szyi.

Większość niedoskonałości na szyi i dekolcie spowodowana jest nadmiernym rozluźnieniem mięśnia szerokiego szyi. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, co dzieje się w tym delikatnym obszarze, gdy mięsień ten ulega zmianom związanym z wiekiem.

Mięsień szeroki szyi to rozległy, płaski mięsień, który rozciąga się na całej powierzchni szyi i dekoltu: jego przyczepy znajdują się z jednej strony w skórze podbródka, a z drugiej strony w mięśniach piersiowych na wysokości drugiego żebra. Jest to mięsień nietypowy, gdyż przyczepiony jest do skóry, a nie do kości i pełni funkcję podtrzymywania i napinania skóry, aż zacznie tracić masę i elastyczność.

W 40-letniej historii medycyny estetycznej mięsień ten był najczęściej ignorowany. Jako mięsień mimiczny jest on widoczny wyłącznie, gdy poddajemy się emocjom, takim jak strach, ból czy obrzydzenie: pełni on wtedy rolę ewolucyjnego sygnału dla innych osób, informującego o niebezpiecznej lub nietypowej sytuacji.
Problem pojawia się wtedy, gdy mięsień szeroki szyi staje się widoczny niezależnie od stanów emocjonalnych.

Co dzieje się z mięśniem szerokim szyi z upływem czasu?

W rezultacie starzenia (a także za sprawą innych niekorzystnych czynników, takich jak promienie słoneczne, stres i złe nawyki) mięsień szeroki szyi traci napięcie. Jego wiotczenie staje się więc przyczyną powstawania typowych niedoskonałości szyi.

Podwójny podbródek. W miarę jak mięsień szeroki szyi słabnie, skóra pod podbródkiem traci elastyczność i podparcie, czemu towarzyszy gromadzenie się na szyi tkanki tłuszczowej.

Naszyjniki Wenus. Rozluźnienie skóry szyi powoduje, że pojawiają się na niej półkoliste fałdy, podobne do cienkich naszyjników. Przyjmowane w ciągu dnia i nocy pozycje oraz postawa ciała dopełniają reszty: uwydatniają fałdy i przekształcają je w głębokie bruzdy.

Indycza szyja. Inną typową oznaką starzenia się są pionowe pasma na szyi, które przypominają korale indyka. Dwa najbardziej widoczne pasy, które biegną wzdłuż tchawicy, odpowiadają uwypukleniu wewnętrznych, symetrycznych płatów mięśnia szerokiego szyi. Utrata grubości zewnętrznej warstwy mięśniowej dodatkowo uwidacznia mięśnie i ścięgna szyi.

Ćwiczenia wzmacniające i kształtujące mięsień szeroki szyi.

Jak przeciwdziałać efektom osłabienia mięśnia szerokiego szyi? Poprzez ćwiczenie tego zwiotczałego mięśnia, co pozwoli uzyskać efekt liftingu. Oto kilka ćwiczeń, które możesz stosować.

Całowanie sufitu. Usiądź na krześle, trzymając plecy proste, dobrze podparte na oparciu. Odchyl głowę do tyłu i spójrz na sufit. Teraz zamknij usta i zrób dzióbek, jakby całując sufit. Spróbuj przejechać palcem w zagłębieniach nad łopatkami: musisz poczuć, że mięsień maksymalnie się napina. Przytrzymaj przez 5 sekund, następnie opuść podbródek i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń.

Krążenia głową. Zaczynając od tej samej pozycji wyjściowej, zaczynając od brody, powoli i delikatnie zatocz krąg: bark-klatka piersiowa-bark-plecy-bark, a następnie powtórz w przeciwnym kierunku. Staraj się jak najbardziej pochylać głowę i utrzymywać ramiona nisko i nieruchomo podczas całego ruchu. Wykonaj 10 powtórzeń, 5 w jedną i 5 w drugą stronę.

Wysuwanie języka. Nadal siedząc, ale w pozycji rozluźnionej, otwórz szeroko usta i pokaż język, wysuwając go jak najdalej. Trzymaj tak przez 10 sekund. Rozluźnij i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Podnoszenie szyi. Połóż się na plecach na macie (ale możesz to robić również w łóżku). Napinając mięśnie z przodu szyi, powoli przyciągnij głowę w kierunku klatki piersiowej, starając się utrzymać ramiona na macie. Przytrzymaj i policz do 10, a następnie powoli obróć głowę z powrotem do pozycji wyjściowej. Wykonaj trzy serie po dwa powtórzenia.

Pewną rolę odgrywa też skóra.

Za przedwczesne starzenie się szyi i dekoltu odpowiada również skóra. Jest ona w tym obszarze uboga w gruczoły łojowe i potowe, dlatego wysycha łatwiej niż gdzie indziej. Do tego dochodzi postępujący zanik głównych składników macierzy komórkowej: kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Spadek ilości tych substancji, które utrzymują jędrność i elastyczność skóry właściwej, jest jednym z najbardziej typowych efektów (i powodów) procesu starzenia się.

Kiedy mięsień szeroki szyi zaczyna obwisać, na skórze zaczynają się tworzyć małe fałdy, które są podkreślane przez nasze ruchy i często przyjmowane pozycje, przekształcając się w nieestetyczne bruzdy. Dlatego też, zanim poddamy się zabiegom skórnym, musimy pomyśleć o korekcie pozycji, które przyjmujemy w ciągu dnia.

Korekta postawy ciała.

Postawa, jaką przyjmujemy w ciągu dnia, zależy od naszej pracy i stylu życia. Są jednak pewne pozycje, które przyjmują prawie wszyscy ludzie na całym świecie.

Pozycja nad telefonem komórkowym. Głowa opuszczona nad ekranem telefonu komórkowego to jeden z symboli ostatnich 30 lat. To zdecydowanie „zła” postawa, co najmniej ze względu na jej konsekwencje dla naszego wyglądu. Wystarczy pomyśleć o naszyjnikach Wenus, które obecnie zdobią szyje coraz młodszych osób. Rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z telefonu mniej i w lepszej pozycji, na przykład trzymając go na wysokości oczu.

Być może łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie dla innego wroga naszej szyi: komputera. Wystarczy ustawić ekran na podstawce, tak aby znajdował się co najmniej 10–15 cm nad poziomem biurka, co zmusi nas do podniesienia oczu i podbródka.

Postawa podwójnej poduszki. Nie zapominajmy, że ponad jedną trzecią dnia spędzamy w łóżku. A to właśnie nasza postawa podczas snu często odpowiada za problemy naszej skóry. Staraj się zasypiać na plecach, żeby nie wyciskać na skórze dekoltu jakiejś niechcianej fałdy. Jeśli to możliwe, postaraj się też zrezygnować z dodatkowej poduszki!

Automasaż skóry szyi i dekoltu.

Usuwanie fałd już powstałych na skórze nie jest łatwe, ale można je spłycić i zapobiec ich powstawaniu. Tak jak warto porzucić pewne złe nawyki związane z postawą ciała, tak samo dobrze jest kultywować dobroczynny nawyk automasażu. Pięć minut rano wystarczy, aby pobudzić krążenie, a pięć minut wieczorem, aby zlikwidować napięcie mięśni.
Automasaż odgrywa ważną rolę w przeciwdziałaniu starzeniu, ponieważ stymuluje odnowę kolagenu i elastyny, zwłaszcza gdy jest wykonywany z użyciem specjalnych olejków i kremów oraz wspomagany dietą bogatą w witaminę C i lizynę. Oto kilka bardzo prostych technik automasażu, które możesz zastosować.

Pincé-roulé. Uchwyć skórę za pomocą palca wskazującego i kciuka i roluj szybkim ruchem. Czynność ta aktywizuje skórę właściwą i wyciska zawartość gruczołów łojowych. Zacznij delikatnie, a następnie zwiększ intensywność, przez około minutę.

Masaże okrężne. Nałóż kroplę kremu nawilżającego na dłoń prawej ręki i nałóż go okrężnymi ruchami na lewą stronę szyi. Następnie zmień ręce i stronę szyi. Powtórz trzy razy.

Lissage. Umieść obie dłonie u podstawy szyi i przesuwaj je ku górze, aż do karku. Wykonaj tę czynność 10 razy. Masaż ten ma działanie ujędrniające.

Gua sha. Ta starożytna chińska praktyka staje się coraz bardziej powszechna w krajach zachodnich. Polega na pocieraniu skóry za pomocą nefrytu, który łatwo można zastąpić terakotową łyżką lub innym gładkim narzędziem o tępych krawędziach.


Mężczyźni zwykle wykonują to ćwiczenie podczas golenia: pocieranie maszynką o skórę podbródka i szyi powoduje zaczerwienienie, ale jednocześnie zwiększa krążenie krwi i stymuluje odnowę komórek. Jest to jeden z powodów, dla których męskie szyje mają wyższe stężenie kolagenu niż szyje kobiet.