Szyja i dekolt, Twarz

JAK WALCZYĆ Z UTRATĄ NAPIĘCIA SKÓRY TWARZY, SZYI I DEKOLTU.

Szyja i dekolt, Twarz

JAK WALCZYĆ Z UTRATĄ NAPIĘCIA SKÓRY TWARZY, SZYI I DEKOLTU.

Przedwczesne starzenie się i utrata jędrności skóry to głównie efekt zmniejszonej żywotności fibroblastów. Zastrzyki biorewitalizujące na bazie kwasu hialuronowego mogą być przydatne do pobudzenia ich aktywności.

Wiotczenie skóry twarzy to nie tylko nieunikniony efekt starzenia się, również inne czynniki w znacznym stopniu wpływają na jej jakość: promieniowanie słoneczne, niewłaściwa dieta, palenie papierosów, początek menopauzy – to tylko niektóre z nich.

Mechaniczne podparcie zapewniane przez skórę właściwą jest przede wszystkim zasługą prawidłowo funkcjonujących włókien kolagenowych i sprężystych. Zestaw „młodych” włókien składa się z prawidłowo złożonych białek, o odpowiednim składzie aminokwasów i regularnej organizacji strukturalnej, zdolnych do nadawania napięcia i elastyczności skórze właściwej. Z drugiej strony zestaw „zestarzałych” włókien charakteryzuje się zarówno nieprawidłowościami w składzie aminokwasowym, jak i w strukturze: włókna ulegają dezorganizacji, a obecność sztywnych wiązań między fibrylami zmniejsza ich wytrzymałość mechaniczną (czyniąc je sztywniejszymi i bardziej podatnymi na złamania) oraz zmniejsza ich elastyczność.

Zestarzałe fibroblasty wymagają nowego bodźca.

Włókna kolagenowe i włókna sprężyste, a także inne elementy przestrzeni międzykomórkowej, syntetyzowane są przez fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej. Proces starzenia się i utrata napięcia skóry jest ściśle związana z obniżeniem żywotności tych komórek: zachodząca w nich synteza białek i substancji takich jak kwas hialuronowy jest znacznie zmniejszona. Podobnie upośledzona jest ich zdolność do rozkładu starych włókien. Zabiegi mające na celu przywrócenie napięcia skóry twarzy muszą zatem obejmować stymulację proliferacyjną i metaboliczną fibroblastów.

Biorewitalizacja na bazie kwasu hialuronowego.

Na szczęście, ostatnie odkrycia pokazują, że starzejące się komórki mogą być celowo stymulowane dzięki obecności receptorów, które wiążą się z małymi fragmentami naturalnego (tj. niemodyfikowanego chemicznie) kwasu hialuronowego. Po stworzeniu kompleksu odpowiednich receptorów z kwasem hialuronowym następuje uruchomienie kaskady procesów wymiany komórkowej i synteza nowych składników strukturalnych. Jest to podstawowa zasada działania technik „biorewitalizacji” opartych na niskocząsteczkowym kwasie hialuronowym.

Kwas hialuronowy: jaka masa cząsteczkowa jest najbardziej odpowiednia?

Oprócz kwasu hialuronowego o niskiej masie cząsteczkowej, również ten o średniej i wysokiej masie cząsteczkowej może wywierać podobne działanie, o ile również nie jest modyfikowany chemicznie (tj. nie zawiera cząsteczek syntetycznych). Co więcej, w przestrzeni międzykomórkowej znajdują się enzymy zwane hialuronidazami, które są zdolne do cięcia dużych fragmentów kwasu hialuronowego na mniejsze jednostki, doskonale nadające się do stymulacji receptorów samoodnowy fibroblastów.

Ponadto wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy wywiera ważne działanie antyoksydacyjne, szybko neutralizując wolne rodniki, które są odpowiedzialne za proces starzenia się. Wreszcie „hybrydowe” formy kwasu hialuronowego, czyli zawierające kompleksy kwasu hialuronowego o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, mają tę dodatkową zaletę, że tworzą w skórze właściwej swego rodzaju rusztowanie, zdolne do strukturalnego odtwarzania wszystkich funkcji syntezy i przestrzennego rozmieszczenia składników skóry właściwej.

Te „hybrydowe” formy, uzyskiwane w wyniku wyłącznie fizycznej obróbki biosyntetycznego kwasu hialuronowego, cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem pacjentów na całym świecie, którzy decydują się na serię wstrzyknięć, właśnie ze względu na ich zdolność do ujędrniania i odmładzania skóry , potwierdzoną zarówno przez pacjentów jak i lekarzy.

Kwas hialuronowy – powtarzanie procedury.

Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego wykonuje się w cyklach, zazwyczaj zaczynając od dwóch sesji w odstępie jednego miesiąca, a następnie wykonując kolejne sesje co dwa do trzech miesięcy. Co oczywiste, do procesu odmładzania zapoczątkowanego przez wstrzyknięty kwas hialuronowy w istotny sposób przyczynić się może prawidłowy styl życia, stosowanie określonych, sprawdzonych klinicznie suplementów diety oraz optymalna pielęgnacja kosmetyczna.