Ramiona

UJĘDRNIANIE: SPOSOBY NA OBWISŁE RAMIONA.

Ramiona

UJĘDRNIANIE: SPOSOBY NA OBWISŁE RAMIONA.

Sama aktywność fizyczna nie wystarczy, aby ujędrnić zwiotczałą skórę ramion. Niezwykle ważne jest również stosowanie zdrowej diety i prowadzenie zdrowego trybu życia.

Po 40 roku życia wiele kobiet boryka się z irytującym problemem: obwisłymi ramionami. Skóra między łokciem a pachą, pokrywająca mięsień trójgłowy ramienia, traci elastyczność i napięcie, przez co ulega siłom grawitacji i opada ku dołowi. To zjawisko zyskało wiele określeń: „pelikany”, „motylki”, „falbanki”.

Nie jest zatem zaskakujące, że jak wynika ostatnich badań przeprowadzonych przez magazyn Women’s Health, zwiotczałe ramiona są uważane za główny problem estetyczny przez dziesięć procent amerykańskich kobiet. Tak wysoki odsetek wskazuje na to, że niesławne skrzydełka są postrzegane jako nierozwiązywalny problem, jeśli nie chcemy się uciekać do inwazyjnych i kosztownych zabiegów chirurgicznych.

Przyczyny obwisłych ramion.

Nadmiar skóry po wewnętrznej stronie ramion jest konsekwencją dwóch rodzajów czynników: wewnętrznych, takich jak geny i wiek, oraz zewnętrznych, takich jak fotostarzenie i niezdrowy styl życia.

Starzenie się skóry. Jest to pierwsza przyczyna postępującej utraty napięcia skóry ramion, która rozpoczyna się około 25 roku życia. Obecne w skórze fibroblasty produkują coraz mniej kolagenu i elastyny, a efekty w postaci zmniejszenia napięcia i elastyczności skóry w okolicy tricepsu są szczególnie widoczne, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo cienka. Z upływem lat efekt ten jeszcze się uwydatnia z powodu zmniejszenia objętości mięśni i kości.

Nagła utrata lub przyrost wagi. Skóra to organ, który mimo że jest niezwykle elastyczny, ma swoje ograniczenia. Jeśli jest poddawana nadmiernym obciążeniom, może ulec uszkodzeniu (jak w przypadku rozstępów) i stracić elastyczność. W przypadku nagłej utraty wagi, tkanka podskórna i tłuszczowa ulega redukcji, co prowadzi do gromadzenia się nadmiaru skóry na powierzchni. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w okolicy tricepsu, skutkuje to powstaniem skrzydełek, które są niczym innym jak nadmiarem skóry. Przyrost masy ciała, z drugiej strony, ma odwrotny, ale równie nieprzyjemny estetycznie efekt: tłuszcz gromadzący się w obszarze cienkiej skóry tricepsu wywiera silny nacisk w dół, po prostu poddając się sile grawitacji.

Siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej powoduje utratę napięcia i objętości mięśni, co z kolei prowadzi do nadmiaru skóry na ich powierzchni.

Dieta uboga w białko i tłuszcze omega 3. W przypadku braku tych makroskładników, masa mięśniowa może ulec znacznemu uszczupleniu.

Niedobór witaminy C i E. Substancje te mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia naszej skóry – w szczególności witamina C, która jest ważnym przeciwutleniaczem, biorącym udział w syntezie kolagenu.

Słabe nawilżenie. Bez odpowiedniego nawilżenia, skóra traci elastyczność.

Cztery elementy „skórnej apokalipsy”: alkohol, dym, smog i promienie UV. Te cztery czynniki sieją zniszczenie zarówno jeśli chodzi o skórę, jak i ogólny stan naszego zdrowia. Duże ilości alkoholu odwadniają skórę. Dym, smog i promienie UV zwiększają ponadto ilość wolnych rodników w naszym organizmie, narażając go na zwiększony stres oksydacyjny.

Jak ujędrnić ramiona: ćwiczenia są ważne, ale to nie wszystko.

Utrzymanie odpowiedniej siły mięśni jest niezbędne, aby uniknąć zwiotczenia skóry. Niektóre ćwiczenia wzmacniające triceps mogą być w sposób bezpieczny i wygodny wykonywane w domu (dodaj do nich inne ćwiczenia skupiające się na bicepsach i przedramionach, aby uzyskać proporcjonalne rezultaty). Inne aktywności zalecane w celu wyszczuplenia ramion to bieganie, ze względu na ruchy wahadłowe kończyn górnych, oraz pływanie, w szczególności kraul i styl grzbietowy. Dowiedz się więcej tutaj.

Jędrne i smukłe ramiona: znaczenie właściwego odżywiania.

Ćwiczenia fizyczne muszą być połączone z dietą zawierającą wszystkie makroskładniki odżywcze w odpowiednich proporcjach i ilościach. Jędrne ramiona wymagają przede wszystkim białka i tłuszczów omega 3: te ostatnie znajdują się głównie w łososiu i sardynkach, ale osoby stosujące dietę wegańską lub wegetariańską mogą je znaleźć również w orzechach włoskich, migdałach, orzeszkach piniowych, nasionach lnu, sezamu czy chia, szpinaku, kalafiorze i jajkach. Aby zachować młodość i elastyczność skóry, wybieraj pokarmy zawierające witaminy i przeciwutleniacze, a więc owoce i warzywa.

Nie zapominaj o nawodnieniu: unikaj spożywania alkoholu, który działa odwadniająco, i pij co najmniej półtora litra wody dziennie. Być może warto również zastosować odpowiednie produkty kosmetyczne i olejki nawilżające do bezpośredniego nawilżenia tych części ciała, które tego najbardziej potrzebują.

Słowo ostrzeżenia przed ekstremalnymi dietami. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, drastyczna utrata wagi jest jednym z głównych powodów zwiotczenia ramion. Do tego restrykcyjnych diet zazwyczaj nie da się stosować zbyt długo, więc ryzykujesz odzyskanie wszystkich straconych kilogramów z nawiązką. Z kolei nadwaga dodatkowo obciąży triceps, przez co będzie on zwisał jeszcze bardziej uporczywie.