Ciało

ZWIOTCZENIE SKÓRY. TRENING TO JEDYNIE POCZĄTEK DROGI DO PIĘKNYCH MIĘŚNI.

Ciało

ZWIOTCZENIE SKÓRY. TRENING TO JEDYNIE POCZĄTEK DROGI DO PIĘKNYCH MIĘŚNI.

Wiotczenie skóry jest powodowane postępującą utratą kolagenu i elastyny. Można mu przeciwdziałać poprzez połączenie aktywności fizycznej, odpowiedniej diety i zdrowego stylu życia.

Utrata wyrazistości konturu twarzy, pojawienie się podwójnego podbródka, zmarszczek na szyi i linii pionowych. Następnie skóra na udach i wewnętrznej stronie ramion traci napięcie, staje się cieńsza i poddaje się nieubłaganemu działaniu grawitacji. To niewątpliwe oznaki wiotkości skóry, problemu, który powoli, lecz nieubłaganie wkrada się w nasze życie już po trzydziestce.

Wiotczenie jest najwyraźniejszą i najbardziej jednoznaczną formą starzenia się skóry, spowodowaną czynnikami wewnętrznymi, tj. genetycznymi, metabolicznymi i hormonalnymi. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych tkanek, metabolizm komórek skóry ulega spowolnieniu wraz z wiekiem, dlatego też odnowa tkanek następuje w sposób bardziej stopniowy. Przede wszystkim należy zrozumieć, że wiotczenie skóry jest skomplikowanym problemem, którego nie da się zwalczyć jedynie za pomocą aktywności fizycznej czy zabiegów pielęgnacyjnych.

Co dokładnie rozumiemy pod pojęciem „wiotczenie skóry”?

Pod tym ogólnym terminem kryją się dwa różne zjawiska: nadmiar skóry, która luźno obwisa oraz wiotkość skóry (elastoza).

Nadmiar skóry, czyli luźna, zwisająca skóra, pojawia się zazwyczaj po nagłej utracie wagi lub po ciąży. W takich przypadkach dochodzi do stopniowego oderwania i zaniku tkanki podskórnej. Jednakże, pomimo wiotkiego i obwisłego wyglądu, skóra w rzeczywistości nadal zachowuje swoje właściwości elastyczne i może zostać częściowo przywrócona do poprzedniego stanu fizjologicznego i estetycznego.

Sprawa jest nieco bardziej problematyczna, gdy obserwowane zmiany grubości oraz utrata napięcia i elastyczności skóry wynikają z faktycznego pogorszenia jej kondycji. Dzieje się tak, gdy główne białka włókniste (kolagen i elastyna) oraz kwas hialuronowy ulegają degradacji i zanikowi.

W takim przypadku dochodzi do pogorszenia właściwości lepko-sprężystych skóry. Przyczyna tych zmian tkwi w samym procesie starzenia się i często ma podłoże genetyczne. Mogą one jednak wynikać również z nadmiernego obciążenia spowodowanego powtarzającymi się ruchami, jak w przypadku szyi czy kolan. Wiotczenie skóry wynika z jej niedostatecznego podparcia przez mięśnie i tłuszcz.

Elastoza to zwyrodnienie włókien sprężystych obecnych w tkance łącznej, zwłaszcza w skórze właściwej. Zwykle występuje w następstwie naturalnego starzenia (elastoza starcza), ale może być również spowodowana nadmierną ekspozycją na słońce lub promieniowanie ultrafioletowe (elastoza aktyniczna). To ostatnie schorzenie objawia się mało estetycznymi symptomami. Zmniejszona produkcja włókien sprężystych powoduje stopniową utratę struktury skóry właściwej, w wyniku czego skóra staje się sucha i głęboko pomarszczona.

Jak walczyć z wiotkością skóry? Trzy formy prewencji.

Wiotczenie skóry jest procesem nieuniknionym, wynikającym z naturalnego procesu starzenia się, ale nie oznacza to, że nie można mu przeciwdziałać lub go kontrolować. W obu wyżej wymienionych przypadkach skóra musi być stymulowana do produkcji nowych włókien kolagenowych, białek, które nadają jej wytrzymałość i elastyczność. Ale w jaki sposób?

Aktywność fizyczna.

Sport, a w szczególności długotrwały, mało intensywny ruch, taki jak bieganie czy pływanie, pobudza krążenie krwi i poprawia perfuzję tkanek. Połączenie tych form aktywności z treningiem siłowym poprawia napięcie mięśni, podczas gdy stretching rozluźnia ciało i wydłuża mięśnie, przyczyniając się do zwiększenia elastyczności skóry.

Dieta.

Istnieje wiele produktów spożywczych, które w szczególny sposób stymulują syntezę kolagenu i produkcję elastyny. Jednym z przykładów są pokarmy bogate w witaminę C. Inne kategorie obejmują pokarmy bogate w lizynę, takie jak ryby, sery, soczewica, groch, orzechy i produkty na bazie soi; pokarmy bogate w mangan (ananas, orzechy włoskie, pełne ziarna, zielone warzywa liściaste, wodorosty) i miedź (orzechy włoskie, nasiona słonecznika, len, sezam, produkty pełnoziarniste).

Styl życia.

Palenie papierosów, ekspozycja na światło słoneczne bez odpowiedniej ochrony, drastyczne diety, które sprawiają, że tracimy kilogramy tylko po to, by potem znów je odzyskać, to złe nawyki, które szybko odciskają piętno na naszej skórze. Lepiej trzymać się od nich z daleka.

Zabiegi medycyny estetycznej.

Kiedy profilaktyka już nie wystarcza, możemy sięgnąć po rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej. Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg chirurgiczny, taki jak lifting twarzy, możemy obecnie skorzystać z kilku nieinwazyjnych a bardzo skutecznych metod. Oto najczęściej stosowane metody leczenia zwiotczałej skóry.

Fale radiowe: działanie ciepłem przekazywanym w postaci fal elektromagnetycznych na głębokie warstwy skóry, bez naruszania warstw powierzchniowych. Proces ten powoduje denaturację włókien kolagenowych, stymulując w ten sposób namnażanie się nowych komórek.

Biorewitalizacja skóry: podskórne wstrzykiwanie substancji, które stymulują produkcję nowych fibroblastów, uruchamiając w ten sposób wymianę i odnowę komórkową, jednocześnie stymulując mikrokrążenie i nawilżenie skóry.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego: podskórne wstrzykiwanie substancji, które stymulują produkcję nowych fibroblastów, pobudzając w ten sposób wymianę i odnowę komórkową oraz stymulując mikrokrążenie i nawilżenie skóry.